जरुरतमंद तक राहत पहुँचाउ – मुहिम ‘मैथिली जिन्दाबाद’

एखनहि अपन एक संबंधी सँ बात केला पर पता चलल जे ओ सब सानेपा क्षेत्र काठमांडु मे रहैत छथि, जाहि घर मे रहि रहल छलाह ओ घर मे काफी क्षति पहुँचल अछि। लोक सब ओतय सँ छोड़ि-छाड़ि एकटा समीपक पार्क मे रहि रहल अछि। लेकिन खेबाक-पीबाक कोनो खास इन्तजाम ओतय नहि छैक, बच्चा सब लेल दूध वा पौष्टिकक संग पिबय योग्य पानि तक केर इन्तजाम नहि छैक। कतेको रास ध्वस्त मकान मे रहनिहार लोककेर मृत्यु भऽ गेल छैक। लाशक दुर्गंध सँ माहौल पूरा चिन्ताजनक आ महामारी पसरबाक खतरा सँ जूझि रहलैक अछि। ओतय एखन धरि नेपाल सरकारक राहत टोली या कोनो अन्य राष्ट्रक राहत टोली नहि पहुँचलैक अछि। ओ सब अपील केलनि जे ओतय सँ बाहर निकालबाक कोनो इन्तजाम हमरा लोकनि सुरक्षित स्थान सँ शीघ्रातिशीघ्र करी, संगहि खाना-पीनाक इन्तजाम प्राणरक्षा हेतु शीघ्र करी। तऽ आउ, देखी जे राहत पहुँचेबाक कार्य मे के सब लागल छथि। हम सब हुनका सबकेँ अपन-अपन नजदीक आ फँसल लोक सबहक विषय मे जानकारी करबैत समुचित राहत पहुँचेबाक प्रयत्न मे लागी। ई काज इन्टरनेट द्वारा निम्न उल्लेखित लिंक पर संपर्क कय पहुँचा सकैत छी:

स्रोत:- भारतीय दूतावास:

भारतीय राजदूतावास: ९८५११०७०२१ आर ९८५११३५१४१

स्रोत:- न्युयोर्क टाइम्स, अमेरिका द्वारा प्रकाशित सूची:

Here is a list of some of the groups soliciting donations for relief efforts in Nepal:

American Jewish World Service: ajws.org

The Salvation Army: salvationarmyusa.org

International Medical Corps: internationalmedicalcorps.org

Handicap International: handicap-international.us

Unicef: unicef.org

PayPal: paypal.com

Mercy Corps: mercycorps.org

Catholic Relief Services: crs.org

Habitat for Humanity International: habitat.org

Global Giving: globalgiving.org

The American Jewish Joint Distribution Committee: jdc.org

Oxfam: oxfamamerica.org

World Vision: worldvision.org

Red Cross: redcross.org

United Nations World Food Program: wfp.org

Samaritan’s Purse: samaritanspurse.org

CARE: care.org

Save the Children: savethechildren.org

Lutheran World Relief: lwr.org

The Jewish Federations of North America: jewishfederations.org

SOS: Children’s Villages International: sos-childrensvillages.org

Doctors Without Borders: donate.doctorswithoutborders.org

MAP International: mapinternational.org

International Relief Teams: irteams.org

पूर्वक लेख
बादक लेख

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 1 =