कि युवा मैथिल मिथिलाक पहिचान अहिना करता?

देखल जा रहल अछि जे वर्तमान युवा मैथिल सब एक-दोसर केँ मिथिलाक विभिन्न फल व अन्य फोटो जे मूल मिथिलाक धरती पर देखि आनन्दित होइत छलाह, तेकरा आब फेसबुक पर सेहो फोटो राखि-राखि एक-दोसर सँ प्रश्न पूछैत ‘कहू ई कि छी’ करैत समय बितबैत छथि। हुनका लोकनिक हिसाबे एनाही प्रवास पर मिथिलाक मरौसी फलक पहिचान सँ भगवान् केर पहिचान सेहो भेट जायत। किछु ताहि मनसाक संग एना समय बिता रहल छथि, आ कि एहि मे किछु सार्थको बात छैक…!

आउ, अध्ययन करी, मिथिलाक प्रसिद्ध कार्टुनिस्ट झा चंदन केर नव कीर्ति मे: प्रश्न बहुत रास छैक… युवा मैथिलक सोझाँ मिथिला लेल बहुत काज करबाक जरुरत छन्हि। लेकिन एना अल्हुआ, सुथनी, कटहर आ केरा आदि फल देखाय मित्र सबकेँ चिन्हय लेल समय व्यतीत करता तऽ एहि सँ प्राप्ति कि छैक।

Downloads

कार्टून मे भरल स्टेडियम मे मिथिला प्रदर्शनकी आन सब काउन्टर छूछ छैक, मुदा ‘कहू ई कि छी’ काउन्टर सब पर पूरा स्टेडियम मे धमाल मचल अछि। गाम सँ दूर शहरी परिवेश मे ई अचानक मैथिल युवा सबकेँ अपन मूल परिवेशक ओ फल सबहक याद मात्र अपन पहिचान केर रक्षा लेल आबि रहलनि अछि आ कि फेसबुक पर आर कोनो नीक काज नहि भेटबाक अभाव मे एना ‘अल्हू-सुथनी‍-कटहर-केरा’ केर प्रदर्शन सँ मिथिला ताकि रहला अछि। जबाब स्वयं ताकबाक अछि।

पूर्वक लेख
बादक लेख

One Response to कि युवा मैथिल मिथिलाक पहिचान अहिना करता?

  1. Durga nand jha

    Bahut sundar thappar hehra ke gal pal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 3 =